19. 05. 2025

Pretekli teden je minil v znamenju začasnega 90-dnevnega carinskega dogovora med ZDA in Kitajsko. Čeprav negotovost glede dolgoročnih posledic trgovinske politike ostaja, so bile kratkoročne makroekonomske objave večinoma pozitivne in razlog za previden optimizem.

INDEKS

Donosnost v zadnjem tednu*

(09.05.2025 – 16.05.2025)

Donosnost letos*
(31.12.2024 – 16.05.2025
)

Svet - MSCI World

+5,24%

-2,44%

ZDA - S&P 500

+6,41%

-5,46%

Evropa - DJ STOXX 600

+2,36%

+10,38%

Japonska - Topix

+0,82%

-0,03%

Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets

+4,15%

+2,30%

*vključujoč dividende, preračunano v EUR.

Vir: Bloomberg

Pretekli teden je bil izjemno uspešen za ameriške borzne indekse. Indeks S&P 500 je teden zaključil pri 5.958 točkah, le dobre tri odstotke pod rekordno vrednostjo iz februarja. Ključni dejavnik rasti je bil dogovor o začasnem znižanju carin med ZDA in Kitajsko, pa tudi pozitivne novice o dogovorih z drugimi državami. Trgi so teden začeli s precejšnjim optimizmom, a je potrebno poudariti, da carine med ZDA in Kitajsko ostajajo visoke – približno 30 odstotkov na uvoz iz Kitajske v ZDA in 10 odstotkov v obratni smeri. Izjave ameriškega predsednika pa niso bile enako spodbudne za vse panoge. Napovedal je možnost administrativnega omejevanja cen zdravil, kar je negativno vplivalo na delnice farmacevtskih podjetij, ki pa so proti koncu tedna del izgube nadoknadile. Največ negativnega sentimenta je doletelo UnitedHealth, ki ga ameriške oblasti preiskujejo zaradi domnevnih goljufij v okviru programa Medicare. Delnica je v preteklem tednu izgubila več kot 23 odstotkov, od vrha pa že prek 60 odstotkov vrednosti.

K optimizmu so dodatno prispevale tudi makroekonomske objave. Osrednje sporočilo teh podatkov je bilo, da se učinki carin (vsaj za zdaj) še ne odražajo v cenovnih pritiskih. Višja inflacija namreč predstavlja glavno kratkoročno tveganje, povezano z dvigovanjem carin. Podatek o aprilski inflaciji na letni ravni je bil za 0,1 odstotne točke nižji od pričakovanj in je znašal 2,3 odstotka. Nepričakovano nižji je bil tudi indeks cen proizvajalcev, ki je na letni ravni za april znašal -0,5 odstotka, medtem ko so analitiki pričakovali 0,2 odstotka rasti. Ti podatki nakazujejo, da za zdaj ni izrazitih cenovnih pritiskov, kar ameriški centralni banki pušča več manevrskega prostora pri prihodnjih odločitvah. Manj razlogov za veselje imajo vlagatelji v ameriške obveznice, saj se ameriški stroški dolga ne znižujejo. Obrestna mera 10-letne državne obveznice, na primer, še vedno vztraja okoli 4,5 odstotka. Dodaten pritisk na obrestno mero predstavlja petkova objava bonitetne agencije Moody’s, ki je znižala bonitetno oceno ZDA na Aa1. S tem je Moody’s postala zadnja izmed treh velikih bonitetnih agencij, ki je opustila najvišjo bonitetno oceno za Združene države Amerike.

Začasni dogovor med ZDA in Kitajsko je pozitivno vplival tudi na kapitalske trge v Evropi. Indeks STOXX 600 je teden zaključil pri 549,26 točke, kar predstavlja 2,36-odstotno rast v primerjavi z začetkom tedna. Med pomembnejšimi objavami je izstopala rast industrijske proizvodnje v evroobmočju za marec, ki je znašala 2,6 %, kar predstavlja občutno izboljšanje po več mesecih negativnih številk. Še bolj je izstopala rast nemške industrijske proizvodnje, ki je dosegla kar 3,1 odstotka. Evroobmočje je v marcu zabeležilo tudi rekorden zunanjetrgovinski presežek, pri čemer je bil presežek z Združenimi državami še posebej izrazit. Del tega presežka gre najverjetneje pripisati pospešenemu izvozu z namenom prehiteti ameriške carine.

Delnice so na vseh pomembnejših azijskih trgih pridobivale na vrednosti, predvsem zaradi optimizma, povezanega s carinskimi pogajanji med ZDA in Kitajsko. Na Japonskem pa so nekoliko razočarali podatki o gospodarski rasti – namesto pričakovanega 0,2-odstotnega krčenja se je gospodarstvo skrčilo za 0,7 odstotka. Kljub temu japonska centralna banka zaradi inflacijskih pričakovanj načrtuje nadaljnje dvige obrestne mere. Na Kitajskem so trgi beležili rast, predvsem zaradi pričakovanj o dodatnih spodbujevalnih ukrepih za blaženje učinkov ameriških carin. Slabši od pričakovanj pa so bili rezultati družbe Alibaba, katere delnica je po objavi izgubila približno 7 %, tedenska izguba pa je znašala 2,5 %.

Nazaj

Kategorije


Avtor članka

Matej Gosar, CFA
Matej Gosar, CFA

Upravitelj premoženja

Vsi članki avtorja