21. 07. 2025

Minuli borzni teden je bil v znamenju novih rekordov na ameriških borzah in spodbudnega začetka sezone objav poslovnih rezultatov. Kljub nekaj političnega šuma v Washingtonu, so trgi ohranili osredotočenost na številke in te za zdaj kažejo precej dobro zgodbo.

INDEKS

Donosnost v zadnjem tednu*

(11.07.2025 – 18.07.2025)

Donosnost letos*
(31.12.2024 – 18.07.2025
)

Svet - MSCI World

+1,02%

-1,33%

ZDA - S&P 500

+1,15%

-4,04%

Evropa - DJ STOXX 600

-0,06%

+10,57%

Japonska - Topix

+0,05%

-2,55%

Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets

+2,25%

+5,36%

*vključujoč dividende, preračunano v EUR.

Vir: Bloomberg

Začnimo z rekordi. S&P 500 je pretekli teden dosegel novo najvišjo vrednost v zgodovini. A velja omeniti, da je bil rekord dosežen v lokalni valuti (USD). Evropski vlagatelji bomo morali na nove rekorde ameriških delnic še nekoliko počakati, saj je ameriški dolar letos izgubil več kot 10 odstotkov v primerjavi z evrom. Ključni motor ostaja tehnološki sektor, kjer vlagatelji še naprej stavijo na podjetja, ki poganjajo razvoj umetne inteligence in digitalne infrastrukture. Nasdaq je še enkrat več potrdil svoj naslov paradnega konja borzne rasti, pri čemer so AI zgodbe z delnico Nvidie na čelu ponovno navdušile vlagatelje. Delnica podjetja je poskočila po novici, da je od Trumpove administracije prejela dovoljenje za nadaljnjo prodajo določenih H20 čipov kitajskim strankam, kar je sprožilo val optimizma v celotnem polprevodniškem sektorju. Svoje je dodal še tajvanski TSMC, ki je z objavo okoli 60-odstotne rasti dobička in optimističnim tonom glede nadaljnjega povpraševanja po naprednih čipih za podatkovne centre še utrdil občutek, da zgodba umetne inteligence ostaja v polnem zagonu.

A zgodba preteklega tedna je širša od zgolj Nvidie. Začela se je namreč tudi sezona objav rezultatov za drugo četrtletje, ki trenutno daje precej optimističen ton. Po podatkih analitikov FactSeta je do zdaj rezultate objavilo 12 odstotkov podjetij iz indeksa S&P 500, od tega jih je kar 83 odstotkov preseglo pričakovanja glede dobička, družbe pa so povprečno napovedi analitikov presegle za 7,9 odstotka. Rast dobička družb v indeksu S&P 500 za drugo četrtletje trenutno znaša 5,6 odstotka, kar bi, če ostane tako, pomenilo že osmo zaporedno četrtletje rasti dobičkov.

Glede objave makroekonomskih podatkov je bil pogled borznih udeležencev ta teden uprt tudi v inflacijo. Junijski CPI je poskočil za 0,3 odstotka glede na maj, kar je največji mesečni porast v petih mesecih. Na letni ravni je inflacija znašala 2,7 odstotka, kar je nekoliko več od 2,4 odstotka v maju. Jedrna inflacija, ki izključuje cene hrane in energije, je znašala 2,9 odstotka, le rahlo nad majsko številko. Nekateri ekonomisti zvišanje pripisujejo tudi višjim tarifam, ki so vplivale na cene gospodinjskih izdelkov, izdelkov za prosti čas in obutve. Po drugi strani so cene avtomobilov nekoliko upadle, kar je deloma ublažilo pritisk. Čeprav inflacija ni pokazala znakov omilitve, tudi ni bila dovolj zaskrbljujoča, da bi sprožila večje pretrese, a hkrati ni ponudila nobenega oprijemljivega razloga za znižanje obrestnih mer. Trenutno se napoveduje manj kot 5-odstotna verjetnost za takšno potezo na naslednjem zasedanju odbora FOMC konec julija. Dodatno napetost je sredi tedna povzročila novica, da naj bi predsednik Trump razmišljal o tem, da bi Jeromeu Powellu predčasno končal mandat na čelu ameriške centralne banke (Fed), kar je vsaj za trenutek zaskrbelo borzne udeležence. A drama se je hitro razblinila, ko je Trump že naslednji dan pojasnil, da "trenutno" takšnih načrtov nima. Vseeno ni skrivnost, da Powell že dlje časa ni njegov najljubši »igralec« in da je Trump že večkrat namignil, da bi ga lahko zamenjal.

Na stari celini so bili borzni indeksi pretežno nespremenjeni. Indeks STOXX Europe 600 se je komajda premaknil, saj vlagatelji predvsem čakajo na razplet glede uvedbe novih ameriških carin, ki naj bi stopile v veljavo 1. avgusta. Evropska komisija je medtem že sporočila, da je pripravljena na pogajanja in išče možnosti za rešitev spora po diplomatski poti. Gospodarska slika v Evropi sicer ni tako temna - industrijska proizvodnja v evro območju je v maju poskočila za 1,7 odstotka, medtem ko se je nemški indeks gospodarskega razpoloženja - ZEW zvišal na najvišjo raven po februarju 2022.

Še pogled na Daljni vzhod. Na Japonskem se je zgodba vrtela predvsem okoli bližajočih se volitev v zgornji dom parlamenta, kar je povzročilo nekaj politične negotovosti. Indeks Nikkei 225 je kljub temu pridobil 0,6 odstotka. Na Kitajskem so se vlagatelji razveselili nekoliko boljše od pričakovane rasti BDP v drugem četrtletju (+5,2 odstotka YoY), a slaba prodaja nepremičnin opozarja, da stara težava, trg nepremičnin, še vedno visi kot meč nad glavo kitajskemu gospodarstvu. Če povzamemo: borzni trgi se še vedno opirajo na splošni optimizem in dobre poslovne rezultate. A z morebitnimi avgustovskimi tarifami pred vrati bi lahko tudi drugi del poletja prinesel nekaj več nihanj.

Nazaj

Kategorije


Avtor članka

Nino Jelenc
Nino Jelenc

Direktor sektorja upravljanja portfeljev

Vsi članki avtorja