28. 07. 2025

Razpoloženje vlagateljev je v preteklem tednu ostalo pozitivno, podprto z novimi trgovinskimi dogovori, spodbudnimi makroekonomskimi podatki in dobrimi poslovnimi rezultati. V ospredju zanimanja sta bila zlasti tehnološki in avtomobilski sektor.

INDEKS

Donosnost v zadnjem tednu*

(18.07.2025 – 25.07.2025)

Donosnost letos*
(31.12.2024 – 25.07.2025
)

Svet - MSCI World

+0,67%

-0,67%

ZDA - S&P 500

+0,61%

-3,45%

Evropa - DJ STOXX 600

+0,57%

+11,20%

Japonska - Topix

+3,90%

+1,25%

Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets

-0,15%

+5,20%

*vključujoč dividende, preračunano v EUR.

Vir: Bloomberg

Prvi gospodarski podatki za tretje četrtletje nakazujejo pospešitev rasti ameriškega gospodarstva. Preliminarni podatki kažejo, da je vrednost indeksa PMI, ki meri razpoloženje nabavnih managerjev, v juliju dosegla sedem mesečni vrh. Razpoloženje v ZDA se je izboljšalo zlasti v storitvenem sektorju, medtem ko se je v proizvodnem sektorju nekoliko poslabšalo. Razlog za poslabšanje razmer v industriji je v veliki meri pojasnjen s tehničnim dejavnikom. V preteklih mesecih so ameriška podjetja vnaprej kopičila zaloge zaradi napovedi o uvedbi carin. Kopičenje pa se je v juliju že nekoliko zmanjšalo, kar se je odrazilo v nižji vrednosti indeksa, ki meri razpoloženje proizvodnih nabavnih managerjev. K pozitivnemu razpoloženju na delniškem trgu so še v večji meri botrovale novice, da so ZDA dosegle trgovinske dogovore z Japonsko, Indonezijo in Filipini. Proti koncu tedna so bili vse glasnejši tudi namigi, da so ZDA blizu sklenitve trgovinskega dogovora z EU, ki je bil v nedeljo tudi sklenjen in potrjen z obeh vpletenih strani. Poleg trgovinskih novic je teden prinesel tudi vrsto objav poslovnih rezultatov podjetij. Odzivi vlagateljev so bili mešani. Krovno podjetje Googla, Alphabet, je v sredo objavilo rezultate, ki so presegli pričakovanja analitikov, pri čemer je pozitivno presenetil tudi ton komentarjev o razvoju umetne inteligence, kar je dodatno spodbudilo rast tečajev podjetij, povezanih z umetno inteligenco. Na drugi strani je objava Tesle razočarala, saj ni dosegla pričakovanj trga, kar je povzročilo 4,05-odstotni tedenski padec cene delnice proizvajalca električnih vozil.

Na zasedanju 24. julija je ECB, po osmih zaporednih nižanjih, ohranila ključno obrestno mero nespremenjeno pri 2 odstotkih. Inflacija v evrskem območju trenutno znaša natanko 2 odstotka, kar je srednjeročni cilj ECB, gospodarska aktivnost pa je po oceni centralne banke skladna s pričakovanji oziroma jih celo nekoliko presega. Kljub temu globalno okolje ostaja negotovo, predvsem zaradi napetosti v svetovni trgovini. Predsednica ECB Christine Lagarde je ob tem poudarila, da se centralna banka trenutno nahaja v fazi »čakanja in opazovanja«, pri čemer je izpostavila negotovost, ki jo povzročajo trgovinski spori in carine. Ponovno je zagotovila, da ostaja ECB zavezana svojemu inflacijskemu cilju in odločanju, temelječemu na podatkih. Z vidika makroekonomskih podatkov je gospodarska aktivnost v evrskem območju julija nekoliko pospešila. Vrednost preliminarnega kompozitnega PMI indeksa se je dvignila z junijskih 50,6 na 51,0. Rast aktivnosti je bila zmerna tako v storitvenem kot tudi v industrijskem sektorju.

Japonski delniški trgi so v preteklem tednu beležili izrazite rasti, saj sta tako indeks Nikkei 225 kot širši indeks TOPIX pridobila po 3,9 odstotka. Največji pospešek so doživeli posamezni segmenti trga, zlasti proizvajalci avtomobilskih komponent, potem ko je bilo objavljeno, da sta Japonska in ZDA dosegli trgovinski sporazum. Ta določa 15-odstotno carino za večino japonskih izvoznih izdelkov v ZDA, vključno z avtomobili. Ker je Washington pred tem grozil z uvedbo 25-odstotne carine, so trgi končni izid ocenili kot pozitiven. Ob tem je japonska vlada napovedala podporo investicijam v skupni višini okoli 550 milijard ameriških dolarjev, namenjenim krepitvi številnih panog v ZDA. Poleg tega naj bi Japonska odprla svoj trg za ključne ameriške izdelke, kar dodatno krepi trgovinske odnose med državama.

Nazaj

Kategorije


Avtor članka

mag. Matej Mazi, CFA
mag. Matej Mazi, CFA

Namestnik direktorja sektorja investicijskih skladov

Vsi članki avtorja