28. 04. 2025

Pretekli teden je bil za vlagatelje pozitiven, saj so vsi večji delniški trgi po obdobju nihanj okrevali ter teden zaključili v zelenem. Svetovni delniški indeks MSCI World je pridobil kar 4,41 % vrednosti. K rasti delniških tečajev so največ prispevali boljši četrtletni rezultati evropskih in ameriških podjetij ter omilitev retorike v trgovinskem sporu med ZDA in Kitajsko.

INDEKS

Donosnost v zadnjem tednu*

(18.04.2025 – 25.04.2025)

Donosnost letos*
(31.12.2024 – 25.04.2025
)

Svet - MSCI World

+4,41%

-10,61%

ZDA - S&P 500

+4,44%

-14,14%

Evropa - DJ STOXX 600

+3,09%

+3,88%

Japonska - Topix

+1,77%

-4,65%

Trgi v razvoju - MSCI Emerging markets

+2,95%

-6,37%

*vključujoč dividende, preračunano v EUR.

Vir: Bloomberg

Na ameriških trgih so cene delnic pretekli teden močno poskočile. Vlagatelje so razveselila poročila o možnem zmanjšanju trgovinskih napetosti med ZDA in Kitajsko ter namigovanja o skorajšnjih dogovorih z drugimi trgovinskimi partnerji. Dodatno je k izboljšanju razpoloženja pripomogel predsednik Donald Trump, ki je omilil svoje izjave glede morebitne razrešitve predsednika ameriške centralne banke (Fed) Jeroma Powella. Prejšnji teden je Trump izrazil nezadovoljstvo z usmeritvijo denarne politike, ki po njegovem mnenju prepočasi znižuje obrestne mere, in namignil, da ima moč razrešiti predsednika Fed-a. Njegova odstavitev bi bila zelo nepričakovana poteza, ki bi lahko omajala zaupanje v neodvisnost ameriške centralne banke ter sprožila nestabilnost na finančnih trgih in povečala stroške zadolževanja. Trump je nato v torek izjavil, da nima namena razrešiti Powella, a je hkrati nadaljeval s kritiko njegovega dela.

Ob makroekonomskih dejavnikih so za pozitivno razpoloženje na trgih poskrbela tudi objavljena četrtletna poročila podjetij. Po podatkih FactSeta je namreč kar 73 % družb, ki so do petka objavile rezultate, preseglo pričakovanja analitikov glede dobička. Četrtletni rezultati poslovanja Tesle so sicer močno zaostali za napovedmi, vendar je tečaj delnice vseeno poskočil za 5 %. Vlagatelje je pomiril izvršni direktor Elon Musk, ki je obljubil, da bo več časa posvetil vodenju podjetja in manj sodelovanju v Trumpovi administraciji, ter poudaril, da Tesla dobro napreduje pri razvoju humanoidnega robota Optimus in načrtih za cenejše ter popolnoma samovozeče avtomobile. Med večjimi tehnološkimi podjetji je vlagatelje navdušil Alphabet (Google), ki je v četrtek pozitivno presenetil s četrtletnimi rezultati – prihodki in dobiček so presegli pričakovanja analitikov, podjetje pa je obenem napovedalo odkup lastnih delnic v višini 70 milijard dolarjev ter povišanje izplačila dividende.

Pozitivno razpoloženje se je iz ZDA preneslo tudi v Evropo, kjer je osrednji evropski indeks STOXX 600 pridobil 3,09 % vrednosti. Trgi so že drugi teden zapored beležili rast delniških tečajev, in to kljub neuspešnim pogajanjem o morebitnem koncu vojne v Ukrajini in opozorilom o upočasnjevanju gospodarske aktivnosti. Glavni ekonomist ECB Philip Lane je sicer opozoril, da bi trgovinska negotovost lahko zavrla rast v evroobmočju, vendar po njegovem mnenju recesije ni pričakovati zaradi razpršenih trgovinskih tokov. Medtem je nemška vlada zaradi vpliva ameriških carin na izvoz znižala napoved gospodarske rasti za leto 2025 na 0 %, predsednik nemške centralne banke (Bundesbanke) Joachim Nagel pa je opozoril, da bi lahko trgovinske napetosti privedle celo do rahle recesije. Kljub negotovosti je sestavljeni PMI indeks (anketa o poslovni aktivnosti v storitvenem in industrijskem sektorju; vrednosti nad 50 nakazujejo rast) za evroobmočje aprila ostal pri 50,1, kar nakazuje na šibko, a še vedno prisotno rast.

Azijski delniški trgi so prav tako beležili povišanje cen delnic. Na Japonskem je indeks Topix pridobil 1,77 % vrednosti, kljub temu da je inflacija v območju Tokia aprila poskočila na 3,4 %, kar krepi pričakovanja o nadaljnjih dvigih obrestnih mer. Da bi omilila posledice ameriških carin, je japonska vlada že napovedala sveženj ukrepov za podporo izvozno usmerjenim panogam. Na Kitajskem so trgi okrevali ob upanju na dodatne državne spodbude, potem ko je Politbiro napovedal ukrepe za zaščito gospodarstva pred zunanjimi šoki, vključno z dodatno podporo tehnološkemu razvoju in potrošnji. Kljub uvedbi visokih ameriških carin analitiki ocenjujejo, da ima Peking še dovolj manevrskega prostora za uvajanje novih fiskalnih ukrepov. V južni Aziji so po terorističnem napadu v Kašmirju, v katerem je umrlo 26 turistov, znova narasle napetosti med Indijo in Pakistanom. Obe državi sta sprejeli diplomatske ukrepe, vendar analitiki za zdaj ocenjujejo, da večje zaostritve ni pričakovati, saj se Pakistan osredotoča na izvajanje programa fiskalne konsolidacije pod okriljem IMF, Indija pa na trgovinska pogajanja z ZDA.

Nazaj